سالانه بیش از  ۴۰۰ میلیون هکتار از جنگل‌ها و بیشه‌زارهای جهان در آتش می شورد که دو عامل ” رعد و برق ” و ” فعالیت های انسانی ” بیشترین تأثیر را در این نابودی هولناک بر عهده دارند. میزان وسعت جنگل‌ها و مراتعی که بر اثر این دو عامل می‌سوزند و نابود می‌شوند تقریبا برابر با کل مساحت هند است.

گوی های آتش خوار - Spheres Firefighter

بر اساس آمار مرکز آمار و سازمان جنگل ها و مراتع ایران ، ۸.۸ درصد از مساحت کشور را جنگل ها تشکیل می دهند که حجم سرپای مجموع جنگل های کشور ۶۰۰ میلیون متر مکعب با ارزش اقتصادی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال است. بر اساس همین آمار ، سرانه جنگل در کشور ۱۷ هکتار است در حالی که سرانه جهانی جنگل ۶۲ هکتار برآورد شده است.

سالانه بیش از ۱۵.۰۰۰ آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ایران رخ می ده و با یک حساب ساده می توان به عمق فاجعه آتش سوزی در خاک سرزمین مان ایران آگاه شد.

عواملی از جمله وجود منابع زیاد برای گسترش آتش نظیر درختان و علف زارها ، دسترسی سخت به مناطق آتش گرفته ، نبود امکانات مناسب و کافی برای مهار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ، کار را برای آتشنشان ها و عوامل مهار آتش سخت می نماید و متأسفانه شاهد جان دادن تعدادی از عوامل اطفاء حریق در شرایط سخت و بحرانی بوده ایم.

راهکارهای متعددی برای جلوگیری از گسترش و سرایت آتش در جنگل ها و مراتع در چند سال گذشته معرفی شده که هر یک دارای مزایا و معایب نیز بوده اند. استفاده از منابع طبیعی و دوستدار محیط زیست برای مهار آتش سوزی یکی از جدیدترین این راهکارها است که توسط محققان دانشگاه ای اند ام تگزاس نانوفیبرهای سلولز به دست آمده ، از دیواره سلولی گیاهان را با نانو صفحات ورمیکولیت ترکیب نموده اند.

ورمیکولیت نوعی کانی معدنی است که در اثر حرارت حجیم می‌شود و قابلیت حل شدن در آب را دارد ، این محلول پس از خشک شدن به یک فیلم شفاف نازک تبدیل می‌شود که در آن نانوفیبرها و نانوصفحات درهم پیچیده و ساختار یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند که به عنوان یک سد غیرقابل اشتعال و غیرقابل نفوذ برای اکسیژن عمل می‌کند و مقدار گرمایی را که به زیر آن می‌رسد ، به حداقل می‌رساند.

طرح پرسش در استارت آپ 10

ایده مطرح شده در ” استارت آپ ۱۰ ” با عنوان ” گوی های آتش خوار – Spheres Firefighter ” طراحی روشی جدید برای دسترسی به مناطق تحت کنترل آتش می باشد ، مسیرهای سخت و ناهموار که به دلایل مختلف از جمله ارتفاع ، پوشش متراکم درختان ، محیط های نا امن و پر خطر امکان دسترسی و مهار آتش در آنها به کندی صورت گرفته و گسترش آتش سوزی و نابودی جنگل ها را به همراه خواهد داشت.

استفاده از منابع طبیعی و سازگار با محیط زیست در کنار طراحی روش کارآمد برای انتقال آن به محل آتش سوزی از جمله مسائل مهم و وقت گیر در طراحی این ایده مهار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ایران و سایر نقاط جهان خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همراهی در جمع بندی و اجرای این ایده ، افتخاری است برای من که همراه شما باشم.

پست الکترونیک : info@startupten.com

The idea in “Startupten” called “Spheres Firefighter” is to design a new way to access fire-controlled areas, rough and uneven paths for a variety of reasons including altitude, dense vegetation, environment Unsafe and high-risk fires are slow to reach and contain fires, spreading wildfires and deforestation.

The use of natural and environmentally friendly resources along with designing an efficient way to transfer it to the fire site will be one of the important and time-consuming issues in designing this idea of ​​fire control in forests and rangelands of Iran and elsewhere in the world.

.It is an honor for me to be with you for more information and to help you come up with this idea

Protecting forests, animals and the environment is a universal human duty, be kind to one another.

 E-mail : info@startupten.com