میزان تولید زباله در سطح جهان تقریبا ۱.۳ میلیارد تن در سال است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۲.۲ میلیارد تن در سال افزایش یابد.این آمار نشان دهنده افزایش قابل توجه تولید زباله هر فرد در روز از ۱.۲ کیلوگرم به ۱.۴۲ کیلوگرم در هر روز در پانزده سال آینده است.

برخی از مزایایی بازیافت زباله و مواد قابل بازیافت

  • جلوگیری از دفن و سوزاندن زباله و کمک به محیط زیست و کاهش آلودگی هوا
  • کاهش در استفاده از منابع طبیعی مانند چوب ، آب و مواد معدنی
  • حفظ منابع داخلی کشور و ایجاد امنیت اقتصادی
  • صرفه جویی در انرژی
  • اشتغال زایی ، ایجاد ارزش افزوده و …

با توجه به گسترش جمعیت و به طبع آن افزایش مصرف ، بازیافت زباله و مدیریت آن به یکی از الزامات مهم زیست محیطی و اجتماعی کشورهای پیشرفته جهان از جمله آلمان ، سوئد ، ژاپن و … مبدل شده است.گوناگونی زباله های تولید شده باعث توجه بیشتر کشورهای جهان برای حفظ محیط زیست شده تا جایی که بازیافت و پاکسازی زباله های بیمارستانی ، الکترونیکی ، فلزی و شیمیایی به صنعتی پرسود و مورد توجه در اکثر کشورهای دارای این فناوری تبدیل شده است.

فروش ماشین آلات و انتقال دانش مهندسی طراحی و تولید این دستگاه ها ، سالانه مبالغ هنگفتی را روانه کشورهای توسعه دهنده این محصولات نموده و در مواردی گردش مالی بازیافت زباله از فروش نفت در برخی از کشورهای جهان پیشی گرفته است.

انقلاب تجدید پذیرها ، شروع با گمشده ها

” توسعه و تجهیز مراکز تفکیک و بازیافت زباله در ایران امروز یک الزام است” ، الزامی برای حفاظت از جان و سلامت شهروندان و پاسداشت محیط زیست.