بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در ایران !؟!

در ایران روزانه به طور متوسط ۵.۵ کیلو وات ساعت انرژی خورشیدی بر هر متر مربع بر سطح زمین می تابد و ۳۰۰ روز آفتابی در ۹۰ درصد از خاک کشور وجود دارد. با یک ضرب و تقسیم ساده مساحت حدود ۱.۶ میلیون کیلومتری ایران و میزان تابش روزانه خورشید به شهرهای مختلف تقریبا ۹ میلیارد مگاوات ساعت انرژی تابشی خورشید در اختیار ماست که تنها با استفاده از ۱ % مساحت ایران و استفاده از سیستم های تولید انرژی خورشیدی با راندمانی حدود ۱۰ % می توانیم ۹ میلیون مگاوات ساعت انرژی خورشیدی تولید نماییم.

این نعمت خدادادی در دسترس ماست و کل بهره برداری ما از این انرژی پاک ، تجدید پذیر و در دسترس در ایران تا کنون حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت بوده است.

نکته مهم و قابل تأمل اینجاست که در بین ۱۰ کشور برتر تولید کننده انرژی خورشیدی در جهان ، کشور بلژیک با تولید حدود ۳۱۵۶ مگاوات ساعت انرژی خورشیدی در رتبه ۹ این لیست قرار دادرد و با مساحتی حدود ۳۱ هزار کیلومتر مربع و حدود ۱/۶ روزهای آفتابی در ایران.

به بیان ساده :

مساحت ایران حدودا ۵۱ برابر بلژیک  است ، تعداد روزهای آفتابی در ایران شش برابر بلژیک است ولی میزان برق تولید شده در ایران حدود ۱۰ برابر کمتر از بلژیک بوده است.در این لیست تنها کشور چین ، آمریکا و استرالیا مساحت بیشتری از ایران دارند و کشورهای نظیر آلمان ، ایتالیا ، کره جنوبی ، اسپانیا و فرانسه با مساحت های کوچک تر از ایران و حداقل پتانسیل موجود بیشترین استفاده را از این انرژی پاک می برند.

راهکارهای استفاده از انرژی خورشیدی

با توجه به موقعیت خشک و نیمه بیابانی ایران و وجود دشت ها و کویر های متعدد ، سرمایه گذاری و گسترش زیر ساخت های موجود جهت تولید انرژی خورشیدی یکی از اولویت های اساسی تولید نیروی برق در ایران می باشد.استفاده از سیستم های پیشرفته ، تجهیز سیستم های کشاورزی گلخانه ای در کنار مزارع تولید انرژی خورشیدی ، تولید آب به وسیله نیروی خورشیدی ، اشتغال زدایی و … کارهای که می توان انجام داد تا کشور عزیزمان ایران را به یکی از قطب های بزرگ این صنعت تبدیل نمود.

لزوم به روز رسانی دانش و اطلاعات ، استفاده از تجارب کشورهای موفق ، ورود تکنولوژی و فناوری های روز در خصوص ساخت تجهیزات مورد استفاده در تولید انرژی خورشیدی و بوم سازی آن برای تولید انبوه در کشور اولویتی است که در سایه توجه به آن دیگر تهدیدها ، نوسانات بازار نفت ، سیاست های ، تحریم ها و دیگر رخدادها تأثیری در پیشرفت و شکوه ایران نخواهد داشت.