در سال ۱۹۶۰ که ایمیل به شکل محدودتر و با ویژگی‌های دیگر توسط Ray Tomlinson معرفی شد مدت زیادی می‌گذرد ، در این بین بازاریابی نیز دچار تغییراتی شده است. با رشد تکنولوژی و علوم کامپیوتری امروزه کسب‌ وکارها و به طور خاص‌تر کسب ‌وکارهای اینترنتی ترجیح می‌دهند تا بیشتر بودجه تبلیغاتی خود را در فضای وب مدیریت کنند. طبق گزارشی که از CNBC منتشر شد در سال ۲۰۲۰ هزینه‌ای که برای تبلیغات آنلاین و آفلاین می‌شود با یکدیگر به برابری می‌رسد ، دقت کنید که منظور تعداد تبلیغات نیست و هزینه کل تبلیغات است.

ایمیل مارکتینگ ، بازاریابی ایده آل

بیایید کمی محاسبه کنیم ؛ برای مثال هزینه ۱ ماه اجاره بیلبورد در اتوبان مدرس شمال به جنوب نبش بلوارصبا ۴۴۰ میلیون تومان است و هزینه تبلیغ برای ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار کلیک در فضای آنلاین  به طور تقریبی هر کلیک ۱۳ تومان یعنی ۱۳۰ ریال خواهد بود ؛ این مثال برای درک بهتر این موضوع که به طور کلی چقدر هزینه تبلیغات آفلاین از آنلاین ارزان‌تر است مطرح شد. پس گزارش CNBC بسیار کلیدی است و نقشه راه را تا حدی مشخص خواهد کرد.

در بین ابزارهای مارکتینگ آنلاین ، ایمیل ارزان‌ترین ( و بعضی از مواقع بدون هزینه) است ، از طرفی قدرت نشانه گیری بالایی دارد !

شما وقتی روی یک سایت که مثلاً ۲هزار آی ‌پی بازدید روزانه دارد تبلیغات بنری قرار می‌دهید ، ممکن است فقط ۴۰۰ نفربه خدمت یا محصول شما نیاز داشته باشند و آن ۴۰۰ نفر هم با یک نرخ تبدیلی به سمت شما کشیده خواهند شد ، امّا وقتی برای یک لیست هزار نفره از مشتریان خود ایمیل ارسال کنید در واقع ۱۰۰۰ نفری را تحت تاثیر قرار داده‌اید که همگی قبلاً از محصول یا خدمت شما استفاده کرده‌اند!

برای وارد شدن به هر شبکه اجتماعی باید کاربران از ایمیل استفاده کنند از این جهت تعداد افرادی که ایمیل دارند از همه سرویس‌های دیگر بیشتر است ، بله ۲.۵ میلیارد نفر از ایمیل استفاده می‌کنند هرچند که Use per Day آن با اینستاگرام قابل مقایسه نیست ولی طبق تحقیقات ایمیل مارکتینگ بالاترین نرخ تبدیل را دارد ، البته جای تعجبی هم ندارد چون قسمت مهمی از ایمیل مارکتینگ تهیه لیست ارسالی است و هرچه این لیست دقیق‌تر تنظیم شود نرخ تبدیل بالاتر می‌رود.

با ایمیل مارکتینگ هم‌چنین می‌توان نرخ CTA را افزایش دهد ، اگر از بلاگ در سایت خود استفاده می‌کنید به سادگی می‌توان با استفاده از دسته‌بندی مقاله‌ها مشتریان خود را نیز دسته‌بندی کنید. مهسا که در مقاله “راهکارهایی برای افزایش هوش فرزندان” کامنت درج کرده است به نوعی پرسونای خود را در اختیار ما قرار داده است و باید در کمپین مجزایی نسبت به سعید که درمقاله “نحوه ماین بیت‌کوین” کامنت داده است، جذب شود! چیزی که در شبکه‌های اجتماعی قابل اجرا نیست و مهسا و سعید هردو یک پست را مشاهده خواهند کرد.

مردم ( مشتریان شما ) متفاوت از هم فکر می‌کنند ، متفاوت از هم لباس می‌پوشند و رفتار می‌کنند ولی قرار است از محصولات ثابت شما استفاده نمایند ؛ این سینرژی با یک بازاریابی شخصی‌سازی شده در ایمیل ‌مارکتینگ کامل خواهد شد. نه لزوماً از کانال ایمیل ولی باید سعی کنیم تبلیغات را خاص‌تر و دسته‌بندی شده تر تولید و توزیع کنیم. تبلیغی که مهسا را به وجد بیارد با تبلیغی که سعید را به وجد می‌آورد یکسان نخواهد بود.

اندازه‌گیری کمپین‌های ایمیل‌مارکتینگ اغلب در داشبورد سرویس‌دهنده قابل مشاهده خواهد بود ، با این حال تست A/B در ایمیل‌ مارکتینگ قدرت نمایی خواهد کرد و با تست روی تعداد کمی از مشتریان می‌توانید نرخ پرش آن را به مرور کم کنید ، هر از گاهی یک ایمیل به‌روزرسانی اطلاعات یا تایید عضویت در خبرنامه برای مشتریان خود ارسال کنید تا ایمیل لیست با کیفیتی داشته باشید ، در واقع شما با این کار مطمئن می‌شوید که افراد شما را دنبال می‌کنند پس اگر وارد کمپین ایمیلی شما نشوند می‌توان حدس زد که یا ظاهر و متن ایمیل مناسب نبوده است یا پیشنهادی که ارائه کردید به قدر کافی اغوا کننده نبوده است.

به روایت : محمّدعلی میلانی صدر | Instagram : @Rarekenspeckle