علی مطلق رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود سالانه ۱۱۲ هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می شوند و این بیماری تا ۱۵ سال آینده علت ۸۰ درصد مرگ در ایران خواهد بود.

سرطان بعد از بیماریهای قلبی و عروقی دومین علت مرگ و میر در جهان است و گسترش سرطان در ایران بسیار نگران کننده می باشد به طوری که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در مردان ۱۷۷ نفر و در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰ نفر به این بیماری مبتلا هستند.سرطان های سینه ، روده بزرگ ، معده و تیروئید شایعترین سرطان در زنان ایرانی و سرطان های معده ، پوست و پروستات از سرطان های شایع در مردان ایرانی است.

رژیم غذایی نامناسب ، نداشتن تحرک بدنی ، افزایش طول عمر و عدم آگاهی در خصوص نشانه های این بیماری از جمله دلایل اصلی آمار بالای مرگ و میر در این بیماری است.

سرطان در ایران رو به افزایش است و هزینه های پنهان و آشکار این بیماری در ایران بسیار زیاد است ، پیشگیری از سرطان در ایران امری جدی و همسو با بهبود سلامت عمومی جامعه است.

ولی راهکار مقابله با این بیماری چیست !

پیشگیری از سرطان ، یک گام جلوتر از درمان

در کشورهای موفق در پیشگیری و درمان سرطان در کنار آموزش مورد نیاز افراد جامعه ، ارائه خدمات حوزه سلامت بر پایه فناوری جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است که برای نمونه می توان به استارتاپ GRAIL که در حوزه مشاوره و پیشگیری از سرطان فعالیت می نماید ، اشاره نمود.