شرکت لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) که یکی از معتبر ترین شرکت های تولید کننده لاستیک خودرو در جهان می باشد در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ از مدل لاستیک مفهومی خود به نام اکسیژن Goodyear Oxygen رونمایی نمود که با طراحی منحصر به فرد و استفاده از خزه زنده توانایی تولید اکسیژن و الکتریسیته را دارا می باشد.

لاستیک خودرو سبز ، دوستدار محیط زیست

تایر اکسیژن گودیر با طراحی ابداعی خود و انباشته شدن آن از خزه به واسطه فرآیند فوتوسنتز توانایی تولید الکتریسیته را داشته که می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز خودرهای نسل آینده را تأمین نماید.استفاده از سنسورهای و تجهیزات الکترونیکی با بهره گیری از تکنولوژی LiFi توانایی برقراری ارتباط بین خودرو و زیرساخت های موجود شهرهای هوشمند را فراهم نوده و استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی در تولید این لاستیک امکان آسیب را در ناهمواریهای موجود در جاده ها کاهش می دهد.

در کنار طراحی منحصر به فرد و قابلیت های اشاره شده ، ویژگی اصلی این تایر تولید اکسیژن و هوای تازه در هنگام حرکت خودرو می باشد.این ویژگی از طریق ساختار شبکه ای تایر که با خزه پوشیده شده و می تواند آب موجود در سطح جاده را جذب و با ترکیب آن با دی اکسید کربن موجود در هوا و تغذیه خزه های موجود بر روی سطح تایر اکسیژن تولید نماید.

بر اساس پیش بینی صورت گرفته از طریق شرکت گودیر ، در صورتیکه در یک شهر ۲.۵ میلیون خودرو با این تایر تردد نماید ، سالانه حدود ۴۰۰۰ تن دی اکسید کربن جذب شده و ۳۰۰۰ تن اکسیژن تولید خواهد شد.

در تایر اکسیژن گودیر از تکنولوژی طراحی سه بعدی استفاده شده که به این دلیل این لاستیک بدون باد می باشد و مشکلات معمول در لاستیک های قدیمی نظیر تنظیم باد ، پنچری و ترکیدگی در این محصول وجود نخواهد داشت.

استفاده از لاستیک های فرسوده و بازیافت آنها در تولید این لاستیک جدید یکی دیگر از ویژگی های این محصول خلاقانه است که با استفاده از این منابع در دسترس کمک شایانی حفظ محیط زیست نموده و تولید آن با توجه به استفاده از مواد ارزان قیمت بازیافتی صرفه اقتصادی زیادی خواهد داشت.