زندگی در مزرعه ، نوستالژیک درمانی

تجربه چند روز زندگی در روستا و یادآوری گذشته نه چندان دور زندگی بدون دغدغه و آرام می تواند به یکی از آرزوهای مردمان شهرنشین مبدل گردد ، زمانیکه در شلوغی ، ازدحام جمعیت ، آلودگی هوا و دیگر مشکلات زندگی شهری اسیر و گرفتار شده اند.

ورود به این دنیای ساده و پر از آرامش و انجام کارهایی چون دوشیدن شیر ، درست کردن پنیر و ماست ، چیدن میوه و کاشت سیزیجات می تواند بازگشتی با شکوه به دورانی باشد که شاید فقط خاطراتی نه چندان واضح از آن به یادگار مانده است.احیای زندگی در مزرعه و نوستالژیک درمانی ، کمک به یادآوری و تجربه این گذشته از دست رفته است.

این روند در سال های گذشته در کشورهای توسعه یافته و مدرن شروع شده و در کشور ما نیز نمونه های از مزرعه های توریستی و هتل مزرعه رونمایی شده است ولی لزوم توجه و مهیا ساختن امکانات و سرویس های متناسب با نیاز این گردشگران می توانند در کنار ایجاد اشتغال و توسعه صنعت بوم گردی و گردشگری ، احیاء زندگی های روستایی را به دنبال داشته و مهاجرت به شهرها را کاهش دهد.

تجربه های موفق ایجاد کمپ و اقامتگاه های در دل طبیعت و در کنار حیات وحش در کشورهای آفریقایی با تاکید بر حفاظت از حیات وحش می تواند الگوی مناسب برای راه اندازی مزارع توریستی باشد که می تواند با جمع کردن تمامی امکانات رفاهی و آموزشی مورد نیاز ، تجربه ای شیرین و دوست داشتنی را برای دوستداران زندگی های روستایی و یادآوری خاطرات گذشته به همراه داشته باشد.

طراحی و راه اندازی این طرح در کشور ایران با توجه به طبیعت چهارفصل و تنوع زیستی گوناگون می تواند در کنار ترویج فرهنگ ساده زیستی به اقتصاد روستاهای کوچک و در معرض نابودی کمک شایانی نماید و الگوی مناسب برای توسعه پایدار این جوامع گردد.