مارک کوبان ” سرمایه گذار برنامه های Shark Tank و مالک Dallas Mavericks علاوه بر راه اندازی کمپانی های خود در بیش از ۱۲۰ کمپانی دیگر نیز سرمایه گذاری کرده است. او در کتاب خود به نام “چگونه در ماراتن تجارت پیروز شویم” به نکاتی اشاره نموده که کارآفرینان تازه کار و کسانی که در ابتدای راه هستند می توانند از آن به عنوان نقشه راه استفاده نمایند ، ” ۱۲ قانون مارک کوبان برای کارآفرینان ” قوانین شناخته شده برای کارآفرینان است.

 • ۱- اگر دلتان با آن کار نیست ، بهتر است فکرش را از سر بیرون کنید. سرمایه زیاد و ارتباطات لزوما موفقیت شما را تضمین نمی کنند.تا وقتی واقعا به آن کار عشق نورزید نمی توانید در دنیای پر از رقابت امروز موفق شوید.

 • ۲- به فکر راه فرار و عقب نشینی نباشید. اگر روزی شرکت خود را به مبلغ قابل توجهی بفروشید خیلی خوب است ، اما نباید اجازه بدهید این تصمیم نهایی رویکرد شما را در مقابل شرکت تحت تاثیر قرار بدهد.

 • ۳- در انتخاب افرادی که برای شما کار می کنند ، دقت کنید. هنگام استخدام افراد ، دنبال تیمی بگردید که از دیدگاه ها و سوابق کاری متفاوتی برخوردار باشند ، اما در ارزش ها با هم اتفاق نظر داشته باشند تا بتوانند در کنار هم برای دستیابی به اهداف تلاش کنند.

 • ۴- با آغاز فروش محصولات و خدمات مشکلات حل می شوند. تمام شرکت ها با هر مشکل مدیریتی به محض جذب مشتری می توانند بر مشکلات خود پیروز بشوند.

قانون های مارک کوبان برای کارآفرینان تازه کار
 • ۵- توانمندی های خود و کارمندانتان را بشناسید و آنها را پرورش دهید. افرادی را استخدام کنید که نیازهای اصلی شما را پاسخ می گویند و مکمل شما هستند. برای سایر موقعیت ها افرادی را استخدام کنید که ارزش های مشابه با شما دارند ولی حقوق پایینی دریافت می کنند.

 • ۷- فضاهای کار را از هم جدا نکنید. خودتان را از کارمندان جدا نکنید و آنها را هم در مکعب های کوچک تحت فشار نگذارید. با فضاهای باز همه با هم در ارتباطند و سطح انرژی مجموعه هم بالا می رود.

 • ۹- شرکت خود را خیلی گسترش ندهید. لایه های مدیریتی را در آغاز کار خیلی زیاد نکنید. اینطوری یک قدم به شکست نزدیک می شوید.

 • ۱۱- سراغ شرکت های بازاریابی نروید. این شرکت ها هیچ کمکی به کسب و کار نوپای شما نمی کنند. خودتان این کار را انجام بدهید. به محض دریافت ایمیلی از وب سایت ها و برنامه هایی که این شرکت ها در آنها تبلیغات می کنند ، ایمیلی بنویسید و شرکت خود را در آن معرفی کنید. این وب سایت ها و برنامه ها ترجیح می دهند با کارآفرینان مستقیم در ارتباط باشند.

 • ۶- از تمام فرصت های موجود برای برقراری ارتباط استفاده کنید. همه شرکت ها گوگل نیستندکه اتاق ماساژ و ورزش داشته باشند. با آماده کردن وسایل چای و قهوه هم می توانید حس خوبی در کارمندان ایجاد کنید و هم فرصتی بوجود بیاورید که با آنها گپی بزنید.

 • ۸- از فناوری که با آن آشنایی دارید استفاده کنید. نگران استفاده از سخت افزار و نرم افزاری که سایر رقبا در بازار استفاده می کنند نباشید. از فناوری که برایتان آشنا است و کار با آن برایتان راحت است استفاده کنید.

 • ۱۰- بودجه خود را صرف هزینه های غیر ضروری نکنید. مثلا اگر قصد دارید در نمایشگاهی شرکت کنید ، کافیست که تی شرت های تبلیغاتی با لوگوی شرکت را فقط برای خود و کارمندان شرکت تهیه کنید. لزومی ندارد این تی شرت ها را در نمایشگاه توزیع کنید. حواستان به مخارج باشد.

 • ۱۲- فضای کار را لذت بخش و دوستانه نگه دارید. اطمینان کسب کنید که کارمندان شما از کار و محل کار خود لذت می برند.