روزانه بیش از ۲۷.۰۰۰ درخت برای ساخت دستمال کاغذی ( توالت ) در جهان قطع می شود که با یک ضرب و تقسیم ساده سالانه بیش از ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون اصل درخت در دنیا از بین خواهد رفت.با توجه به استفاده روز افزون از دستمال کاغذی و همچنین به جهت حفظ بهداشت فردی و اجتماعی ، جایگزین نمودن سایر موارد اولیه طبیعی برای تولید این محصول از جمله اقدامات مهم و ضروری است که اخیرا در کشور مالزی با استفاده از گیاه بامبو ، دستمال کاغذی بهداشتی تولید شده است.

دستمال کاغذی از جنس بامبو

شرکت ” NooTrees ” در کشور مالزی توانسته با استفاده از گیاه بامبو دستمال کاغذی بهداشتی تولید نماید و با استفاده از منابع در دسترس به حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان برای ساخت دستمال کاغذی کمک نماید.

دستمال کاغذی از جنس بامبو این شرکت دارای محاسن زیر می باشد

  • نرم و لطافت بالا
  • با قابلیت ۱۰۰ % بازیافت
  • بدون مواد رنگی و شیمیایی
  • ضد حساسیت و آلرژی
  • با جذب آب بالا

گیاه بامبو بومی مناطق استوایی است و با تنوعی بیش از ۶۰۰ نوع در غرب آفریقا و کشورهای جنوب شرق آسیا رشد می نماید.این گیاه قابلیت رشد در ایران را داشته و در نواحی شمالی کشور قابلیت کشت این گیاه وجود دارد.سرعت رشد و بهره برداری از این گیاه در قیاس با درختان مورد استفاده در صنایع کاغذسازی بسیار بالا بوده و همچنین از برگ و شاخه های آن در ساخت ظروف استفاده می شود.

با توجه به اقدامات انجام شده در شمال کشور و به ویژه استان گیلان ( افزایش گشت بامبو در گیلان ) امکان تولید دستمال کاغذی و دیگر محصولات بهداشتی از گیاه بامبو به شیوه صنعتی میسر می باشد.